ŻYCIE W CZASACH KORONAWIRUSA – SPRAWDŹ, JAK ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE

Kilka tygodni temu życie wielu z nas znacznie się zmieniło: zamknięto placówki edukacyjne, restauracje, teatry, kina itp., zalecono, by bez potrzeby nie wychodzić z domu, a niektórzy zostali poddani kwarantannie. Ci, którzy mieszkają sami, z dala od bliskich, stracili możliwość spotykania się z rodziną czy przyjaciółmi. Według ostatnich informacji czas pozostania w domu i ograniczeń w przemieszczaniu się oraz spotykaniu ma potrwać do 11 kwietnia. W takim okresie zadbajmy nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Nagłe pojawienie się nieznanego zagrożenia może u części z nas wywołać niepokój, nawet jeśli takie zdarzenie ma miejsce po drugiej stronie globu. Na początku marca w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem i od tej pory już wszyscy w kraju mierzymy się z tym nowym dla nas zagrożeniem. Odczuwanie lęku, napięcia, wręcz przytłoczenia to normalna reakcja na pojawiające się informacje o koronawirusie i jego rozprzestrzenianiu się. Co można zrobić, by zniwelować te uczucia?

* Nie śledźmy cały czas informacji w telewizji, radiu i internecie. To naturalne , że szukamy tych informacji i wiedzy, by zmniejszyć swój lęk i niepokój, jednak pojawiające się coraz to nowe dane, czy też powielane i przesyłane między sobą plotki spowodują, że będziemy się martwić jeszcze bardziej. Oczywiście warto śledzić pojawiające się informacje i aktualne zalecenia, ale nie trzeba tego robić przez cały czas. Ograniczmy się zatem do sprawdzania portali informacyjnych, oglądania TV i słuchanie radia do kilku razy dziennie. Czerpmy informacje ze sprawdzonych i rzetelnych stron:

Możemy poszukać informacji na blogach popularnonaukowych, których autorzy podają rzetelne i zweryfikowane informacje:

* Róbmy sobie przerwy w śledzeniu mediów społecznościowych. Ciągłe otrzymywanie informacji, tych sprawdzonych i tych niesprawdzonych, może powodować narastający niepokój i lęk. Wyciszmy powiadomienia Facebooka, Tweetera i innych serwisów, by nie bombardowały nas ciągłymi informacjami informacjami

* Bądźmy w kontakcie z innymi. Izolacja zmusiła nas do ograniczenia kontaktów face to face, co dla niektórych z nas może być niezwykle ciężkie i wzbudzać poczucie osamotnienia oraz wzmacniać lęk. Dlatego dzwońmy do naszych bliskich jak najczęściej, korzystajmy z komunikatorów typu Skype, by móc ich zobaczyć. Starajmy się jednak rozmawiać nie tylko o bieżącej sytuacji związanej z pandemią, lecz także o innych tematach, które nas interesują.

* W miarę możliwości zadbajmy nie tylko o siebie, ale też o innych. Sprawdźmy, czy ktoś z sąsiadów, który jest samotny, nie potrzebuje pomocy, np. w zakupach. Zadzwońmy, porozmawiajmy z nim chwilę. To może być dla niego ważne i wspierające.

* Utrzymajmy dzienną rutynę. W sytuacji izolacji łatwo popaść w zniechęcenie i zły nastrój. Zaplanowanie dnia i zachowanie nawyków pomoże nam utrzymać dobre samopoczucie. Jeżeli pracujemy w domu i nie mamy wyznaczonego czasu pracy zdalnej, sami ustalmy sobie stały czas pracy. Wyznaczmy też pory posiłków i przerw. Możemy również teraz zrobić coś, co odkładaliśmy od dawna lub nauczyć się czegoś nowego – to może być dobry czas, by zacząć.

* Znajdźmy czas na relaks. Obejrzyjmy film lub serial, przeczytajmy książkę, zacznijmy medytować (w internecie znajdziemy aplikacje, które nam w tym pomogą), zacznijmy ćwiczyć (ruch, nawet niewielki, pozwoli utrzymać zdrowie). Róbmy to, co daje nam przyjemność.

* Pamiętajmy, aby unikać złych nawyków i nie próbować radzić sobie z trudnymi emocjami przy pomocy używek. Zamiast tego prośmy kogoś o rozmowę.

* Wysypiajmy się – bo kiedy, jak nie właśnie teraz. Gdy jesteśmy wypoczęci, czujemy się lepiej i lepiej funkcjonujemy. Starajmy się pomimo izolacji i przymusowej zmniejszonej aktywności – zachować zdrowie. A także dbajmy o siebie samych i o innych.

Pamiętajmy, że przystosowanie się do nowej sytuacji wymaga czasu. Niektórym zajmie to 2–3 tygodnie, innym więcej. W tym okresie możemy odczuwać brak sił, trudności w koncentracji, utrzymujący się niepokój, możemy mieć problemy z zasypianiem, pomimo zmęczenia, i/lub wybudzać się w nocy. Mogą też pojawić się i inne reakcje, które powinny minąć z czasem. Jeżeli jednak niepokojące nas objawy utrzymują się na stałym poziomie lub wzmagają, warto skontaktować się ze specjalistą

Bibliografia

  1. https://www.mentalhealth.org.uk/publications/looking-after-your-mental-health-during-coronavirus-outbreak (dostęp 26.03.2020)
  2. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/mental-health-considerations.pdf (dostęp 26.03.2020)
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/managing-stress-anxiety.html (dostęp 26.03.2020)